Marzysz o białym uśmiechu, ale obawiasz się skutków ubocznych wybielania? Słyszałeś, że zęby mogą boleć po takim zabiegu? Jak to naprawdę wygląda? Czy ból zębów po wybielaniu to coś poważnego? Skąd się bierze i czy należy się nim martwić?
Powody bólu po wybielaniu zębów
Czy ból po wybielaniu jest normalny? Najlepiej oczywiście, jeżeli zęby udaje się wybielić bez żadnych skutków ubocznych. Jednak ból po wybielaniu zębów to problem, który dotyczy niemałej części Pacjentów. Jakie są tego przyczyny?
Powody mogą być różne. W części przypadków dolegliwości bólowe mają charakter nadwrażliwości zębów. W tym stanie zęby reagują bólem na czynniki takie jak niska i wysoka temperatura, słodki lub kwaśny smak, a także dotyk. Preparaty stosowane do wybielania zębów zawierają substancje takie jak nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu. Efektem ubocznym działania tych składników może być zwiększenie przepuszczalności szkliwa, prowadzące do podrażnienia zakończeń nerwowych w zębinie. Na szczęście efekt ten utrzymuje się tylko przez pewien czas, po czym mija samoistnie.
Innym powodem bólu mogą być podrażnione i poparzone dziąsła po wybielaniu. Niektóre preparaty wybielające w kontakcie z dziąsłami mogą spowodować ich podrażnienie, które jest klasyfikowane jako oparzenie chemiczne. Taki skutek uboczny też jest jednak tymczasowy.
Powodem dolegliwości bólowych po wybielaniu może być też nadmierna częstotliwość zabiegu. Między kolejnymi zabiegami wybielającymi należy zachować odpowiednie odstępy (jak długo konkretnie trzeba odczekać, to ustali lekarz). Zbyt częste wybielanie może przyczynić się do osłabienia struktury zębów i zwiększenia ich wrażliwości.
Cały czas piszemy o profesjonalnym wybielaniu gabinetowym, ale nie można pominąć domowych metod wybielania, takich jak stosowanie sody oczyszczonej czy soku cytrynowego. Nie dość, że skuteczność takich metod jest wątpliwa, to mogą one prowadzić do demineralizacji szkliwa i w efekcie dolegliwości bólowych.
Jak złagodzić ból po wybielaniu zębów?
Jak długo mogą boleć zęby po wybielaniu? Zazwyczaj ból ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 dni, w określonych przypadkach może to potrwać trochę dłużej, ale zasadniczo czas ten nie powinien przekraczać kilku dni. Jeżeli ból nie ustępuje, należy więc zwrócić się do dentysty.
Oczywiście to, że ból ustąpi samoistnie, nie znaczy, że trzeba siedzieć z założonymi rękami do tego czasu. Uśmierzanie bólu po wybielaniu można osiągnąć, sięgając po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Do czasu ustąpienia dolegliwości warto też unikać gorących i zimnych potraw i napojów, tak samo jak słodkich i kwaśnych.
Warto jednak pomyśleć o wszystkim jeszcze przed podjęciem wybielania, żeby zapobiec ewentualnym dolegliwościom. Zapobieganie bólowi po wybielaniu zębów powinno opierać się przede wszystkim na konsultacji ze stomatologiem, który oceni stan szkliwa i doradzi odpowiednią, łagodną metodę wybielania.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wybielaniu, zapraszamy do Frączak Stomatologia. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.
