Licówki porcelanowe i kompozytowe (bonding) to popularne metody poprawy estetyki uśmiechu, Czym się od siebie różnią i która z nich jest lepsza?
Bonding i licówki – na czym polegają?
Licówki porcelanowe oraz bonding, czyli licówki kompozytowe, to dwie metody stosowane dla skorygowania niewielkich estetycznych niedoskonałości uzębienia. Obie polegają na pokryciu przedniej części zębów odpowiednim materiałem, jednak w przypadku bondingu jest to materiał kompozytowy, podczas gdy licówki porcelanowe to cienkie płatki ceramiczne.
Bonding i licówki umożliwiają wizualną zmianę zębów zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Stosując te metody, można między innymi zamaskować przebarwienia, zmniejszyć przerwy między zębami, nadbudować drobne ukruszenia i wyrównać asymetryczny łuk zębowy.
Jednak mimo podobieństw, są też znaczące różnice między bondingiem a licówkami porcelanowymi. Warto poznać zalety i wady obu tych metod – dzięki temu będziesz mógł ustalić, która z nich bardziej Ci odpowiada.
Bonding – zalety i wady
Licówki kompozytowe (bonding) to metoda korekcji estetycznej uzębienia polegająca na tym, że przednią stronę zębów porywa się światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym, podobnym do tego, z którego wykonuje się wypełnienia stomatologiczne. Jest on nakładany na zęby warstwami i starannie modelowany, aby uzyskać pożądany kształt.
W przeciwieństwie do licówek porcelanowych bonding nie wymaga przygotowana w laboratorium. Jest wykonywany bezpośrednio na zębach, co sprawia, że ta metoda jest szybsza i tańsza. Jeżeli więc szukasz ekonomicznego rozwiązania, bonding będzie dla Ciebie lepszym wyborem.
Zaletą tej metody jest też jej niska inwazyjność. Bonding nie wymaga szlifowania szkliwa, charakterystycznego dla licówek porcelanowych. Powierzchnię zębów do bondingu jedynie oczyszcza się i wytrawia kwasem o łagodnym działaniu, by zwiększyć jej właściwości adhezyjne (ułatwić przyleganie kompozytu), obywa się jednak bez ingerencji w struktury zębów.
Innym plusem bondingu jest to, że kompozyt jest materiałem plastycznym, da się go więc w razie potrzeby łatwo skorygować i nadbudować. W sytuacji, gdy ulegnie uszkodzeniu bądź odkształceniu, bez większego problemu i w krótkim czasie można dokonać jego naprawy.
Tyle o zaletach, a jakie wady ma bonding względem licówek porcelanowych? Przede wszystkim ma mniejszą wytrzymałość. Jest mniej trwałym rozwiązaniem – nie tylko dlatego, że jest mniej odporny na mechaniczne uszkodzenia, ale także z tego powodu, że z biegiem czasu pojawiają się na nim przebarwienia. Efekty bondingu z reguły utrzymują się w nienagannej formie około pięciu lat – po tym czasie materiał kompozytowy może wymagać odświeżenia.
Licówki porcelanowe – zalety i wady
Jedną z podstawowych różnic przemawiających na korzyść licówek ceramicznych jest materiał, z którego są wykonane. Porcelana me lepszą estetykę niż kompozyt i wierniej oddaje wygląd naturalnego szkliwa zębów, również pod względem przezierności i sposobu odbijania światła.
Nienaganna estetyka licówek porcelanowych dłużej się też utrzymuje, między innymi dlatego, że porcelana, inaczej niż kompozyt, nie ulega przebarwieniom. Ma także większą wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia. To sprawia, że licówki mają dłuższą żywotność niż bonding – dobrze spełniają swoje estetyczne funkcje nawet przez kilkanaście lat.
Licówki porcelanowe przygotowuje się w laboratorium na podstawie skanów uzębienia Pacjenta. Ma to swoje wady i zalety. Wadą jest wyższa cena i dłuższy czas oczekiwania, natomiast zaletą możliwość idealnego dopasowania licówek do kształtu i rozmiaru zębów.
Wadą tego rozwiązania jest też to, że chociaż – jak wspomnieliśmy – porcelana jest bardziej wytrzymała niż kompozyt, w przypadku kiedy dojdzie do uszkodzenia (nadłamie się, ukruszy bądź pęknie), nie da się jej naprawić. W takich przypadkach konieczna jest wymiana licówki w całości.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o metodach korekcji estetycznej uśmiechu, zapraszamy do gabinetu Frączak Stomatologia. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.