Czy można wybielać zęby w ciąży?

Czy wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne? Czy taki zabieg szkodzi matce i jej nienarodzonemu dziecku? W dzisiejszym wpisie rozwiewamy wątpliwości.

 

Wybielanie zębów a ciąża

 

Na pytanie, czy można wybielać zęby w ciąży, odpowiedź jest tylko jedna: nie. Jeżeli mówimy o gabinetowym wybielaniu zębów, to taki zabieg u Pacjentek w ciąży nie jest wskazany i zdecydowanie go odradzamy.

 

To o tyle ciekawa sytuacja, że tak naprawdę brakuje niezbitych naukowych dowodów na szkodliwe działanie wybielania na organizm dziecka rozwijającego się w łonie matki. Badań nad tym, czy w ciąży można wybielać zęby, nie przeprowadza się z oczywistych przyczyn – żeby nie narażać zdrowia dziecka, które musiałoby w tym celu zostać obiektem doświadczalnym. Dlatego mimo braku jednoznacznych danych w świecie nauki panuje konsensus, że nie powinno się przeprowadzać wybielania u Pacjentek w ciąży.
 
 

Dlaczego wybielanie zębów w czasie ciąży jest niewskazane?

 
Jednym z powodów jest skład chemiczny środków stosowanych do wybielania zębów – zarówno w gabinetach stomatologicznych, jak i tych sprzedawanych w aptekach. Działanie tych środków opiera się głównie na zastosowaniu nadtlenku karbamidu i nadtlenku wodoru. Związki te ulegają rozkładowi, uwalniając tlen – w taki właśnie sposób dokonuje się wybielanie. Problem w tym, że utlenianie może uszkadzać DNA komórek. Nie zagraża ono samej Pacjentce, ponieważ w środkach wybielających dobierane są jedynie niewielkie dawki tych związków. Inaczej jednak może być z organizmem rozwijającego się dziecka, dlatego “lepiej dmuchać na zimne”.
 
Zasadniczo działanie środków wybielających ogranicza się jedynie do powierzchni szkliwa, nie powinny mieć więc niekorzystnego wpływu na dziecko, jednak nie można całkowicie wykluczyć, że szkodliwe związki zostaną połknięte lub dostaną się do krwiobiegu przez dziąsła i w ten sposób dotrą do płodu.
 
Jeszcze raz podkreślmy, że ryzyko jest bardzo niewielkie, ale nie warto go podejmować dla zabiegu, który ma znaczenie jedynie estetyczne.
 
Innym problemem jest to, że zęby kobiet w ciąży często są osłabione z powodu występujących mdłości i wymiotów. Kwasy, które są zawarte w treści żołądkowej, nadwyrężają szkliwo zębów, sprawiając, że zębina staje się bardziej podatna na próchnicę. Tak osłabionych zębów nie powinno się jeszcze dodatkowo poddawać wybielaniu, które może pociągnąć za sobą nadwrażliwość.
 
Podczas ciąży organizm matki dysponuje dla siebie mniejszą ilością mikroelementów, takich jak białka, tłuszcze i wapń, ponieważ korzysta z nich rozwijające się dziecko. Dlatego ciąża już sama w sobie jest obciążająca dla zębów i w tym okresie nie warto poddawać ich zabiegom, które nie są konieczne.
 
Jak na początku powiedzieliśmy, poruszamy w tym wpisie temat wybielania gabinetowego. A co z wybielaniem za pomocą dostępnych w aptekach delikatnych preparatów i past do zębów o niskim stężeniu substancji wybielających? W każdym przypadku najlepiej przedyskutować problem z lekarzem.
 
 

Dowiedz się więcej

 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wybielaniu i bezpieczeństwie podczas ciąży, zapraszamy do gabinetu Frączak Stomatologia. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

dentysta Olsztyn