Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Marzysz o pięknych, białych zębach, ale obawiasz się, że wybielanie może niekorzystnie odbić się na ich zdrowiu? Czy takie obawy mają realne podstawy? Dowiesz się tego z naszego nowego wpisu.
 
 

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Jaka jest prawda – czy wybielanie szkodzi zębom? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jak to rozumieć? Już wyjaśniamy. Otóż wybielanie rzeczywiście może zaszkodzić zębom, jeżeli zostanie przeprowadzone nieprawidłowo.
 
Przede wszystkim należy ostrożnie podchodzić do domowych sposobów wybielania. Takie metody wybielania typu “Zrób to sam”, opierające się często na zastosowaniu takich środków jak soda oczyszczona czy sok z cytryny, nie tylko mają niską skuteczność, ale też mogą być szkodliwe dla szkliwa i dziąseł. Uważać należy również z dostępnymi na rynku środkami do samodzielnego wybielania.
 
Ujmując to wprost: wybielanie jest bezpieczne, jeżeli zostaną do niego użyte odpowiednie środki w prawidłowych proporcjach. Środek, który w odpowiedniej dawce jest zupełnie bezpieczny, może zaszkodzić zębom, jeżeli zostanie zaaplikowany w zbyt dużym stężeniu. To nie wszystko. Metoda wybielania i rodzaj preparatu powinny być dobrane indywidualne do zębów, a same zęby powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane.
 
Właściwie wszystko sprowadza się do jednego: jeżeli chcesz mieć pewność, że wybielanie nie tylko przyniesie efekt, ale też będzie bezpieczne, powinieneś przeprowadzić je u specjalisty w gabinecie stomatologicznym.
 
Jeżeli wybielanie przeprowadzi wykwalifikowana higienistka stomatologiczna, nie ma obawy, że zabieg mógłby zaszkodzić. Odpowiednio dobrane substancje wybielające penetrują zewnętrzne warstwy zęba, nie naruszając struktury szkliwa.
 
 

Czy wybielanie powoduje nadwrażliwość zębów?

Dość rozpowszechniona jest pogłoska, że wybielanie zębów może doprowadzić do ich nadwrażliwości – czyli zaczynają one reagować bólem na wysoką i zimną temperaturę albo kwaśny lub słodki smak. Czy jest to rzeczywiście coś, czego należy się obawiać?
 
Uspokajamy – obawy są na wyrost. To prawda, że po wybielaniu zęby mogą stać się nadwrażliwe, ale nie na stałe. Stan ten zwykle samoistnie ustępuje w przeciągu kilku dni. 
 
Istnieją zresztą takie metody wybielania, które pozwalają uniknąć pozabiegowej nadwrażliwości zębów. Mowa o stosowanym również w naszym gabinecie wybielaniu regeneracyjnym, które łączy rozjaśnienie koloru zębów i odbudowę szkliwa. Preparat wybielający – nadtlenek wodoru – jest w tym przypadku połączony z nano-hydroksyapatytem. To syntetyczny odpowiednik naturalnego budulca zębów. Jego zastosowanie pozwala całkowicie wyeliminować lub w wyraźnym stopniu zmniejszyć nadwrażliwość zębów po wybielaniu.
  
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wybielaniu zębów i innych zabiegach z zakresu stomatologii estetycznej, zapraszamy do gabinetu Frączak Stomatologia. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.