Wybielanie pozwala przywrócić zębom jaśniejszy odcień, czy jednak każdy może skorzystać z takiego zabiegu? Czy uznaje się jakąś granicę wieku, jeśli chodzi o wybielanie?
Od ilu lat można wybielać zęby?
Wybielania zębów nie powinno się przeprowadzać u Pacjentów, u których zęby dopiero się rozwijają. Można poddać się temu zabiegowi dopiero wtedy, gdy już w pełni rozwinie się uzębienie stałe.
Wybielanie zębów u dzieci jest niewskazane. Wprawdzie środki stosowane do wybielania (przede wszystkim nadtlenek wodoru) są dobierane w takim stężeniu, by nie zaszkodzić zębom ani zdrowiu jamy ustnej u dorosłych Pacjentów, jednak to samo stężenie nie jest już tak bezpieczne w przypadku dzieci. Szkliwo ich zębów jest cieńsze, dlatego też jest bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Substancje wykorzystywane do wybielania zębów mogłyby w przypadku dziecięcych Pacjentów potencjalnie nie tylko uszkodzić delikatniejsze szkliwo, ale też podrażnić tkanki miękkie jamy ustnej.
Z tego względu istnieją regulacje prawne, które określają, od ilu lat można wybielić zęby. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Unii Europejskiej zabiegi z użyciem chemicznych środków o zawartości od 0,1% do 6% nadtlenku wodoru można przeprowadzać jedynie u osób, które ukończyły osiemnasty rok życia.
Nie wszędzie na świecie przepisy są tak restrykcyjne – za oceanem możliwe jest wybielanie już nawet u czternastolatków. American Academy of Pediatric Dentistry dopuszcza taką możliwość w przypadku silnych przebarwień wpływających negatywnie na samoocenę Pacjenta. W Unii Europejskiej, a zatem również i w Polsce, nie mamy takiej możliwości.
Jak wybielić zęby u dziecka?
Jak wynika z tego, co napisaliśmy powyżej, zabieg z użyciem środków wybielających nie wchodzi w grę w przypadku nieletniego Pacjenta. Co można zatem zrobić, żeby pozbyć się przebarwień i rozjaśnić zęby dziecka?
Przede wszystkim należy udać się do stomatologa, aby ustalić przyczynę przebarwień. Mogą one być spowodowane przez osady powierzchniowe wynikające z diety czy odkładającej się płytki bakteryjnej. Mogą też wynikać ze stosowania niektórych leków, takich jak tetracyklina czy pewne antybiotyki.
W przypadku przebarwień u dziecka bezpieczną alternatywą dla wybielania jest profesjonalna gabinetowa higienizacja. W skład tej procedury wchodzą takie zabiegi jak skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą urządzenia wytwarzającego ultradźwięki, oraz piaskowanie, w trakcie którego z zębów są usuwane osady za pomocą piasku stomatologicznego, zawierającego drobiny czyszczące. To skuteczny sposób na usuwanie przebarwień bez naruszenia szkliwa.
Ważne jest również, aby Pacjent sam zadbał o odpowiednią higienę swoich zębów i jamy ustnej. Regularne i dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie pozwala uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej i osadów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wybielaniu zębów, zapraszamy do naszego gabinetu Frączak Stomatologia. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.
