Kluczowa rola diagnostyki

W leczeniu stomatologicznym diagnostyka stanowi jeden z pierwszych kroków. Jej znaczenie jest ogromnie ważne dla przeprowadzenia skutecznego leczenia. Jej główną rolą jest oczywiście wykrycie prawdziwego źródła problemu. Diagnostyka jednak ma też inne zadania. Jest niezbędna, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia i dokładnie, krok po kroku je zaplanować.

W przypadku problemów ze zdrowiem warto jak najwcześniej rozpocząć leczenie, nim choroba się bardziej rozwinie. To jeden z powodów, dla których stworzyliśmy w naszej klinice centrum diagnostyczne. Dzięki temu potrzebne badania możesz wykonać na miejscu, a nasi lekarze od razu uzyskają dostęp do ich wyników. W ten sposób zaoszczędzimy cenny czas i możemy udzielić Ci właściwej pomocy najszybciej jak to możliwe.

Jakie badania przeprowadzamy?

 

RTG punktowe

Badanie radiologiczne polega na prześwietleniu zęba promieniami rentgenowskimi. Ponieważ przez różne tkanki są one pochłaniane w innym stopniu, uzyskujemy w ten sposób dokładny obraz budowy anatomicznej zębów i tkanek kostnych.

RTG punktowe jest najczęściej wykonywanym badaniem radiologicznym. Obrazuje konkretny, nieduży obszar jamy ustnej. Zazwyczaj obejmuje swoim zasięgiem jeden lub najwyżej kilka sąsiadujących zębów. Takie zdjęcie rentgenowskie jest wykonywane przede wszystkim w ramach leczenia kanałowego – pozwala poznać budowę kanałów korzeniowych, a po zabiegu zweryfikować, czy cała miazga została precyzyjnie usunięta. Dzięki RTG punktowemu można wykryć zmiany próchnicze niewidoczne gołym okiem.

chirurgiczne usuwanie zęba Olsztyn

RTG panoramiczne

Takie zdjęcie rentgenowskie, zwane również pantomograficznym, obrazuje całe łuki zębowe i nie tylko – pozwala uzyskać obraz żuchwy, szczęki, zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych. Jest wykorzystywane do wykrywania zmian próchnicowych i stanów zapalnych i chorób przyzębia.

 

RTG cefalometryczne

To badanie obrazuje czaszkę w pozycji bocznej. Wykonuje się je zwykle w ramach planowanego leczenia ortodontycznego, często razem ze zdjęciem panoramicznym.

 

Tomografia komputerowa

To najbardziej szczegółowa metoda obrazowania różnych obszarów czaszki. Dzięki tomografii uzyskuje się trójwymiarowy obraz tkanek kostnych twarzoczaszki w różnych przekrojach – chodzi tu o zęby, kości szczęki, żuchwy i zatok.

Badanie to najczęściej jest przeprowadzane w implantologii i protetyce, ponieważ pozwala precyzyjnie ocenić stan kośćca i przebieg kanałów nerwów, co ma kluczowe znaczenie dla zabiegów w tych dziedzinach stomatologii. Często wykonywana jest także w przypadku leczenia kanałowego, co pomaga na prześledzenie kanałów oraz odnalezienie kanałów dodatkowych.

Tomografia pozwala też skrupulatnie określić występowanie zmian próchnicowych i ognisk zapalnych w jamie ustnej. Jest również nieoceniona przy ekstrakcji zatrzymanych ósemek – w takich przypadkach służy do obrazowania przestrzennego położenia zęba i jego odległości od nerwu zębodołowego.

 

Kamera wewnątrzustna

To urządzenie pozwala wykonywać rutynowe przeglądy uzębienia bez uczucia dyskomfortu. Kamera przekazuje obraz jamy ustnej bezpośrednio na ekran komputera. Dzięki funkcji przybliżenia pozwala ona dostrzec zmiany tkanek trudne lub wręcz niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem.

 

Skaner wewnątrzustny

Wykonanie skanu wewnątrzustnego to alternatywa dla tradycyjnego pobierania wycisków uzębienia za pomocą masy wyciskowej. Skan to rozwiązanie nie tylko znacznie bardziej komfortowe (brak nudności), ale też o wiele bardziej precyzyjne – pozwala dopasować prace protetyczne idealnie do uwarunkowań anatomicznych jamy ustnej Pacjenta. Skanowanie przebiega też szybciej niż pobieranie wycisków (zajmuje tylko pół minuty), a w razie potrzeby można dokonać korekty cyfrowego wycisku już po wykonaniu skanu bez konieczności powtarzania całej procedury.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach diagnostycznych przeprowadzanych w naszej klinice, odwiedź Stomatologię Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

   

  Opinie Pacjentów

  Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
  Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl

  100%

  zadowolonych pacjentów

  2500

  wykonanych koron i mostów

  450

  założonych implantów

  19

  lat doświadczenia