Co musisz wiedzieć?

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Jest to grupa schorzeń tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole (dziąsło, więzadła ozębnej, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy). Jednym z częściej występujących tego typu schorzeń jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Może ono doprowadzić nawet do utraty uzębienia.

Zapisz się na wizytę!
Bonding zębów Olsztyn

Jaka jest przyczyna chorób przyzębia?

Przyczyną chorób przyzębia są bakterie żyjące w jamie ustnej, szczególnie gromadzące się na kamieniu nazębnym. Dlatego tak ważne jest regularne mycie zębów oraz usuwanie kamienia – w tym celu wykonuje się gabinetową higienizację. Ryzyko chorób przyzębia zwiększają też takie czynniki jak ogólnoustrojowe choroby zmniejszające odporność organizmu (na przykład cukrzyca), niewłaściwe odżywianie, palenie tytoniu oraz dziedziczne predyspozycje.

 

Czym grozi nieleczona choroba przyzębia?

Pierwszym niepokojącym objawem są opuchnięte i zaczerwienione, a często również krwawiące dziąsła, co szczególnie ujawnia się podczas szczotkowania zębów. Może pojawić się również nieprzyjemny zapach z ust i nadwrażliwość zębów w wyniku recesji dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych.

Jeżeli na odpowiednio wczesnym etapie nie zostanie podjęte leczenie, w wyniku zapalenia tkanek przyzębia dochodzi do wielu niekorzystnych zmian:

 • migracji nabłonka kieszonki dziąsłowej w stronę szczytu korzenia;
 • destrukcji włókien kolagenowych ozębnej;
 • zapalnej resorpcji kości wyrostka.

Pogłębiająca się infekcja nie tylko zaczyna być bolesna, ale grozi także utratą zęba. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie – tym właśnie zajmuje się periodontologia.

 

Jakie zabiegi wykonujemy w ramach leczenia periodontologicznego?

 • Przeszczepy dziąsła.
 • Augmentacja kości – polega na wypełnieniu pojedynczych ubytków kości wyrostka zębodołowego. Inaczej zabieg ten jest nazywany regeneracją lub nadbudową kości.
 • Pokrywanie recesji dziąsła – zabieg ten polega na odtworzeniu i pogrubieniu linii dziąsła za pomocą przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej z podniebienia.
 • Przygotowanie pod zabiegi implanto-protetyczne.
 • Kortykotomia – polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej względem powierzchni korzenia zęba, zabieg ten ułatwia leczenie ortodontyczne.
 • Podcinanie wędzidełek.
 • Leczenie chorób błony śluzowej.
implanty stomatologiczne Olsztyn

Poradnia periodontologiczna Olsztyn

Szukasz dobrego dentysty w Olsztynie, który specjalizuje się w periodontologii? Jesteś w dobrym miejscu. W klinice Frączak Stomatologia stawiamy na nowoczesne metody leczenia i zadowolenie naszych pacjentów. Decydując się na nasze usługi, masz gwarancję takich korzyści, jak:

Nowoczesne formy leczenia

Wszystkie zabiegi z zakresu periodontologii wykonywane w naszej klinice wykorzystują najnowocześniejsze metody. Dzięki temu masz pewność, że leczenie będzie przebiegać zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Najnowocześniejszy sprzęt

Nasza poradnia periodontologiczna wykorzystuje tylko najnowszy sprzęt z najwyższej półki.

Wykwalifikowani lekarze

Każdy z zatrudnionych przez nas specjalistów jest prawdziwym fachowcem w swoim obszarze. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobry rękach.

Przed
Po

Pani Ilona

Ze względu na problemy zdrowotne z przyzębiem przeprowadziliśmy u Pani Ilony higienizację oraz leczenie periodontologiczne. Na zakończenie leczenia uzupełniliśmy uzębienie Pacjentki za pomocą pełnoceramicznych mostów.

Kompleksowe leczenie periodontologiczne prowadzi:

Kamil Skaliński

Kamil Skaliński

Doktor Kamil jest specjalistą periodontologii. W naszym gabinecie zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej oraz chirurgią. Doktor Kamil posiada niezliczone złoża wiedzy i profesjonalizmu. Jego zainteresowania zawodowe to kliniczna patologia jamy ustnej.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o chorobach przyzębia i ich leczeniu, odwiedź gabinet Frączak Stomatologia. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

  Opinie Pacjentów

  Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
  Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl

  100%

  zadowolonych pacjentów

  2500

  wykonanych koron i mostów

  450

  założonych implantów

  19

  lat doświadczenia