Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Idealny uśmiech kojarzony jest z dobrym zdrowiem. To prawda — zdrowie jamy ustnej odgrywa ważną rolę w ogólnym samopoczuciu. Wady zgryzu lub nierówne zęby mogą prowadzić do problemów z zębami, w tym próchnicy, chorób dziąseł oraz trudnego lub bolesnego żucia. Jeśli masz nieprawidłowy zgryz lub duże przestrzenie między zębami, możesz skonsultować się ze stomatologiem specjalizującym się w opiece ortodontycznej.

W takich przypadkach bardzo często proponowany jest aparat ortodontyczny, który ma za zadanie poprawić jakość zgryzu i ustawić zęby w prawidłowym położeniu. Aparat wywiera niewielki lecz stały nacisk na zęby, przemieszczając je w ten sposób na właściwe pozycje. Przez cały okres leczenia aparatem należy regularnie udawać się na wizyty kontrolne w celu weryfikowania postępu leczenia i wymiany elementów aparatu.

Zapisz się na wizytę!
Ortodonta Olsztyn

 

Aparat na zęby Olsztyn – co muszę wiedzieć?

Aparat na zęby pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi i prostymi zębami każdego dnia. Wady zgryzu to częsty problem, który wpływa nie tylko na estetykę, ale również na nasze prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym. Ortodonta pomoże Ci nie tylko wdrożyć proces leczenia poprawiający funkcję żucia czy sposobu połykania, ale także artykułowania pewnych dźwięków. W celu zdiagnozowania wady zgryzu umów się na pierwszą wizytę, która będzie kompleksową konsultacją ortodontyczną. Podczas niej, nasz ortodonta ustali, jakie są Twoje potrzeby oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, by ustalić przyczyny wady zgryzu.

 

Rodzaje aparatów w klinice Frączak Stomatologia

Aparat ruchomy

Ten typ aparatu jest stosowany do korekcji wczesnych wad zgryzu, przede wszystkim u dzieci w wieku 4-12 lat w trakcie wymiany uzębienia mlecznego na stałe.

 

Aparat stały

Ten rodzaj aparatu pozostaje na zębach przez cały okres leczenia. Przeznaczony jest do leczenia zębów stałych u młodzieży i dorosłych.
Aparat jest mocowany do zębów za pomocą elementów kotwiących, takich jak zamki i pierścienie. Do tych elementów przyłączony jest łuk, czyli część aparatu, która wywiera nacisk na zęby, przemieszczając je na właściwe pozycje. Oprócz tych elementów aparat posiada też ligatury, czyli elastyczne gumki, które utrzymują łuk w zamku. Są one wymieniane podczas wizyt kontrolnych.

 

Aparat nakładkowy

Działanie aparatu nakładkowego, czyli alignera, opiera się na takiej samej zasadzie jak w zwykłych aparatach – przemieszcza zęby, wywierając na nie nacisk. Jedną z podstawowych różnic jest to, że aparat nakładkowy jest wykonany z tworzywa przypominającego plastik, które jest przezroczyste, dzięki czemu aligner jest niemal niewidoczny na zębach. Nie posiada też elementów takich jak zamki i druty. Zastosowanie takiego aparatu pozwala przeprowadzić leczenie ortodontyczne bez zaburzania estetyki zębów.

Nakładki są dopasowane indywidualnie pod zgryz Pacjenta. Przygotowuje się ich komplet. W trakcie leczenia nakładki wymienia się co 5-10 dni. Każda z nich przemieszcza zęby o około 0,18-0,25 mm, a następnie wymienia się ją na następną. Proces ten trwa do momentu, aż wszystkie zęby znajdą się na prawidłowych pozycjach.

Nakładki należy nosić przez około 22 godziny na dobę, ale można je zdejmować w sytuacji, gdy mogłyby przeszkadzać, na przykład przy myciu zębów i spożywaniu posiłków. Ponieważ aparat nakładkowy może zmieniać pozycję wielu zębów jednocześnie, leczenie przebiega szybciej niż przy użyciu innych typów aparatów.

implanty stomatologiczne Olsztyn

Leczenie w klinice Frączak Stomatologia

Jeżeli szukasz dobrego dentysty w Olsztynie, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym, to jesteś w dobrym miejscu. W naszej klinice stawiamy na nowoczesne metody leczenia i zadowolenie pacjentów. Wybór naszej Kliniki pozwoli Ci skorzystać z:

Nowoczesne formy leczenia

Wszystkie zabiegi ortodontyczne wykonywane w naszej klinice wykorzystują nowoczesne metody. Dzięki temu masz pewność, że Twoje leczenie będzie przebiegać zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Najnowocześniejszego sprzętu medycznego

W naszym gabinecie wykorzystujemy sprzęt najnowszy oraz z najwyższej półki.

Wykwalifikowanych lekarzy i przyjaznej atmosfery

Każdy z zatrudnionych przez nas lekarzy jest prawdziwym fachowcem w swoim obszarze. Możesz mieć więc pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Najczęstsze pytania

W jakim wieku najlepiej odwiedzić ortodontę?

Konsultacja ortodontyczna dla dzieci zalecana jest już od 7 roku życia. Jednak leczenie ortodontyczne nie dotyczy wyłącznie dzieci i młodzieży. Mniej więcej jeden na pięciu pacjentów ortodontycznych ma więcej niż 21 lat. Niezależnie od tego, czy rozważasz leczenie dla siebie, czy dla dziecka, każdy wiek jest odpowiedni, by odwiedzić ortodontę.

 

Jak mogę rozpoznać, że mam wadę zgryzu?

Zęby wystające, stłoczone lub wyskakujące z pozycji wyraźnie wskazują, że konieczne jest leczenie. Mniej oczywistymi objawami są: oddychanie przez usta, częste gryzienie w policzek lub podniebienie, trudności w mówieniu. Takie symptomy mogą wskazywać na problem ortodontyczny.

 

W jakich problemach pomaga ortodoncja?

Niektóre wady zgryzu, które mogą być korygowane przez ortodoncję to:

 • Stłoczone zęby – stłoczenie występuje, jeśli w łuku zębowym jest za mało miejsca dla zębów. Dochodzi wtedy do ich przemieszczeń, przez co powstają przeciążenia,
 • Zgryz otwarty – ta wada polega na tym, że nie ma punktu styku między zębami szczęki i żuchwy. Powstała szczelina utrudnia przeżuwanie pokarmów i prawidłową wymowę,
 • Zgryz krzyżowy – występuje, gdy szczęka jest zbyt wąska w stosunku do żuchwy. W takiej sytuacji górne zęby są zakryte przez dolne, a efektem jest kruszenie się i łamanie uzębienia oraz podrażnienia tkanek miękkich,
 • Zgryz głęboki – polega na tym, że zęby górne pokrywają dolne. Efektem tej wady zgryzu jest starcie szkliwa w niektórych miejscach koron zębowych.

 

Kompleksowe leczenie ortodontyczne prowadzi:

Aleksandra Frączak

Aleksandra Frączak

Doktor Aleksandra jest współzałożycielką oraz dyrektorem medycznym kliniki „Frączak Stomatologia Mikroskopowa”. Ukończyła z wyróżnieniem kierunek lekarsko- dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Zajmuje się wczesnodziecięcym leczeniem wad zgryzu dzieci. Indywidualnie i kompleksowo podchodzi do każdego problemu stomatologicznego. Ukończyła wiele kursów z zakresu ortodoncji, a także odbyła cykl szkoleń w Akademii Medycyny Estetycznej w renomowanej szkole Aesth Medic Trainings w Warszawie. Stale rozwija swoje umiejętności, co potwierdzają liczne certyfikaty.
Katarzyna Więcek

Katarzyna Więcek

Doktor Kasia jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ukończyła szkolenie specjalizacyjne z zakresu ortodoncji w Centrum Wad Twarzoczaszki i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej dla dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. W naszym gabinecie zajmuje się wczesnym leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych.

Co możesz teraz zrobić?

Aby dowiedzieć się więcej o wadach zgryzu i leczeniu ortodontycznym, odwiedź klinikę Stomatologia Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

  Opinie Pacjentów

  Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
  Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl

  100%

  zadowolonych pacjentów

  2500

  wykonanych koron i mostów

  450

  założonych implantów

  19

  lat doświadczenia