Chirurgia stomatologiczna – co muszę wiedzieć?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Współczesna chirurgia stomatologiczna umożliwia nie tylko usuwanie, ale w znacznie większym zakresie utrzymanie zębów objętych różnymi procesami chorobowymi. Wykonywane w gabinecie zabiegi, jak resekcje wierzchołków korzeni czy usuwanie torbieli pozwalają na uratowanie zębów, które w przeciwnym razie musiałyby zostać usunięte.

chirurgiczne usuwanie zęba Olsztyn

Czy wiesz, że?

W naszym gabinecie pracują lekarze, którzy wykonują pełen zakres zabiegów chirurgicznych. Począwszy od zwykłych ekstrakcji, poprzez skomplikowane usuwanie zatrzymanych zębów mądrości, aż do podnoszenia zatok szczękowych i leczenia implantologicznego. Chirurg stomatologiczny wykonuje wiele zabiegów z pogranicza chirurgii i periodontologii oraz zajmuje się przygotowaniem jamy ustnej do leczenia protetycznego.

implanty stomatologiczne Olsztyn

Leczenie chirurgiczne w klinice Frączak Stomatologia

Jeżeli szukasz dobrego dentysty w Olsztynie, który specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym, to jesteś we właściwym miejscu. W naszej klinice stawiamy na nowoczesne metody leczenia i zadowolenie pacjentów.

Nowoczesne formy leczenia

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w naszej klinice wykorzystują najnowocześniejsze metody. Dzięki temu masz pewność, że Twoje leczenie będzie przebiegać zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Najnowocześniejszy sprzęt

W naszym gabinecie wykorzystujemy najnowszy sprzęt z najwyższej półki.

Wykwalifikowani lekarze

Każdy zatrudniony przez nas chirurg stomatolog to lekarz z powołania, doświadczony w swojej dziedzinie. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Zabiegi chirurgiczne w Stomatologia Frączak

Chirurgiczne usuwanie zatrzymanych zębów

Ten zabieg dotyczy najczęściej trzecich zębów trzonowych, które ze względu na swoje położenie (np. blokowanie przez inne zęby, nieprawidłowy kierunek wzrostu) pozostały w kości i nie są widoczne w jamie ustnej. Głównym wskazaniem do usunięcia zęba zatrzymanego jest przede wszystkim jego umiejscowienie (gdy leży on poziomo i nie wyrzyna się w kierunku łuku zębowego lub wyrzyna się, raniąc inne tkanki). Dodatkowe wskazanie to także nawracające stany zapalne lub zaostrzenia przewlekłych stanów zapalnych. Są one związane z utrudnionym wyrzynaniem i mogą występować w momencie osłabienia odporności organizmu.

 

Usuwanie ósemek

Ósemki wymagają usunięcia nie tylko wtedy, gdy są zębami zatrzymanymi. Ze względu na specyficzną budowę i utrudniony dostęp, wynikający z lokalizacji na samym końcu łuku zębowego, łatwiej padają ofiarą próchnicy i często nie nadają się do leczenia. Usunięcie ósemek bywa też konieczne w celu uniknięcia wad ortodontycznych, takich jak stłoczenia.

 

Resekcja wierzchołka korzenia

Zabieg ten przeprowadza się w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Polega na tym, że odcina się wierzchołek korzenia objęty stanem zapalnym. Następnie wyrównuje się brzegi kości, oczyszcza ubytek oraz wypełnia go od strony wierzchołka.

 

Hemisekcja

Polega na usunięciu części korzenia oraz odpowiadającego mu fragmentu korony zęba. Celem zabiegu jest odseparowanie chorej części od zdrowej i usunięcie jej. Następnie pozostałą, zdrową część poddaje się leczeniu kanałowemu. Taki zabieg przeprowadza się przede wszystkim wtedy, gdy ząb trzonowy lub przedtrzonowy jest zniszczony, a nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowego leczenia kanałowego któregoś z korzeni. Bywa konieczny też w przypadku stanów zapalnych wierzchołków korzeniowych oraz złamań pionowych obejmujących koronę i któryś korzeń.

 

Radektomia

Ten zabieg przeprowadzany na zębach trzonowych polega na usunięciu jednego z korzeni bez naruszania korony zęba. Radektomię przeprowadza się w przypadku problemów endodontycznych lub periodontologicznych.

 

Podcięcie wędzidełka

Polega na przecięciu błony wędzidełka, dzięki czemu złączone przez nią tkanki uzyskują większą ruchomość. Wykonuje się je, gdy wędzidełko podjęzykowe, wargowe lub policzkowe ma nieprawidłową budowę, przez co utrudnia na przykład przeżuwanie i ssanie, powoduje wady wymowy i problemy z zaleganiem śliny.

 

Kliniczne wydłużenie koronny zęba

Zabieg przeprowadza się w przypadku, gdy dziąsło przykrywa zbyt dużą powierzchnię zęba, a polega on na usunięciu nadmiarowej ilości dziąsła.

 

Sterowana regeneracja kości

To zabieg stosowany w przypadku zaniku tkanki kostnej żuchwy lub szczęki, często wykonywany w ramach przygotowania do leczenia implantologicznego. Polega na wprowadzeniu w odpowiednie miejsce materiału kostnego lub kościozastępczego.

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Zabieg ten jest przeprowadzany, jeśli korzenie zębów sięgają aż do dna zatoki szczękowej, przykrytej tylko śluzówką lub cienką kostną blaszką. W miejsce ubytku wprowadza się materiał kostny lub kościozastępczy.

 

Augmentacja tkanek miękkich

Inaczej odbudowa dziąsła. Polega na pobraniu tkanki miękkiej z podniebienia i wszczepieniu jej w miejsce rekonstruowanego dziąsła. Zabieg ten przeprowadzany jest często, by umożliwić pełną regenerację tkanek wokół implantu.

 

Kompleksowe leczenie chirurgiczne prowadzi:

Wojciech Frączak

Wojciech Frączak

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Swoje doświadczenie opiera na licznych kursach i wieloletniej praktyce zdobytej w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Ukończył Curriculum Implantologiczne DSI. W gabinecie zajmuje się leczeniem kanałowym w powiększeniu mikroskopu, chirurgią wraz z implantacją, protetyką.
Rafał Tymiński

Rafał Tymiński

Doktor Rafał jest specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej. Obecnie kieruje także Oddziałem Chirurgii Szczękowo – Twarzowej w Szpitalu Miejskim w Olsztynie, tworzy zespół zajmujący się leczeniem chirurgicznym urazów, nowotworów oraz wad obszaru głowy i szyi. W naszym gabinecie zajmuje się zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz implantologii.
Kamil Skaliński

Kamil Skaliński

Doktor Kamil jest specjalistą periodontologii. W naszym gabinecie zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej oraz chirurgią. Doktor Kamil posiada niezliczone złoża wiedzy i profesjonalizmu. Jego zainteresowania zawodowe to kliniczna patologia jamy ustnej.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przeprowadzanych przez nas zabiegach chirurgicznych, odwiedź Stomatologię Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

  Opinie Pacjentów

  Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
  Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl

  100%

  zadowolonych pacjentów

  2500

  wykonanych koron i mostów

  450

  założonych implantów

  19

  lat doświadczenia