Chirurgia stomatologiczna – co muszę wiedzieć?
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Współczesna chirurgia stomatologiczna umożliwia nie tylko usuwanie, ale w znacznie większym zakresie utrzymanie zębów objętych różnymi procesami chorobowymi. Wykonywane w gabinecie zabiegi, jak resekcje wierzchołków korzeni czy usuwanie torbieli pozwalają na uratowanie zębów, które w przeciwnym razie musiałyby zostać usunięte.
Czy wiesz, że?
W naszym gabinecie pracują lekarze, którzy wykonują pełen zakres zabiegów chirurgicznych. Począwszy od zwykłych ekstrakcji, poprzez skomplikowane usuwanie zatrzymanych zębów mądrości, aż do podnoszenia zatok szczękowych i leczenia implantologicznego. Chirurg stomatologiczny wykonuje wiele zabiegów z pogranicza chirurgii i periodontologii oraz zajmuje się przygotowaniem jamy ustnej do leczenia protetycznego.
Leczenie chirurgiczne w klinice Frączak Stomatologia
Jeżeli szukasz dobrego dentysty w Olsztynie, który specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym, to jesteś we właściwym miejscu. W naszej klinice stawiamy na nowoczesne metody leczenia i zadowolenie pacjentów.
Zabiegi chirurgiczne w Stomatologia Frączak
Chirurgiczne usuwanie zatrzymanych zębów
Ten zabieg dotyczy najczęściej trzecich zębów trzonowych, które ze względu na swoje położenie (np. blokowanie przez inne zęby, nieprawidłowy kierunek wzrostu) pozostały w kości i nie są widoczne w jamie ustnej. Głównym wskazaniem do usunięcia zęba zatrzymanego jest przede wszystkim jego umiejscowienie (gdy leży on poziomo i nie wyrzyna się w kierunku łuku zębowego lub wyrzyna się, raniąc inne tkanki). Dodatkowe wskazanie to także nawracające stany zapalne lub zaostrzenia przewlekłych stanów zapalnych. Są one związane z utrudnionym wyrzynaniem i mogą występować w momencie osłabienia odporności organizmu.
Usuwanie ósemek
Ósemki wymagają usunięcia nie tylko wtedy, gdy są zębami zatrzymanymi. Ze względu na specyficzną budowę i utrudniony dostęp, wynikający z lokalizacji na samym końcu łuku zębowego, łatwiej padają ofiarą próchnicy i często nie nadają się do leczenia. Usunięcie ósemek bywa też konieczne w celu uniknięcia wad ortodontycznych, takich jak stłoczenia.
Resekcja wierzchołka korzenia
Zabieg ten przeprowadza się w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Polega na tym, że odcina się wierzchołek korzenia objęty stanem zapalnym. Następnie wyrównuje się brzegi kości, oczyszcza ubytek oraz wypełnia go od strony wierzchołka.
Hemisekcja
Polega na usunięciu części korzenia oraz odpowiadającego mu fragmentu korony zęba. Celem zabiegu jest odseparowanie chorej części od zdrowej i usunięcie jej. Następnie pozostałą, zdrową część poddaje się leczeniu kanałowemu. Taki zabieg przeprowadza się przede wszystkim wtedy, gdy ząb trzonowy lub przedtrzonowy jest zniszczony, a nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowego leczenia kanałowego któregoś z korzeni. Bywa konieczny też w przypadku stanów zapalnych wierzchołków korzeniowych oraz złamań pionowych obejmujących koronę i któryś korzeń.
Radektomia
Ten zabieg przeprowadzany na zębach trzonowych polega na usunięciu jednego z korzeni bez naruszania korony zęba. Radektomię przeprowadza się w przypadku problemów endodontycznych lub periodontologicznych.
Podcięcie wędzidełka
Polega na przecięciu błony wędzidełka, dzięki czemu złączone przez nią tkanki uzyskują większą ruchomość. Wykonuje się je, gdy wędzidełko podjęzykowe, wargowe lub policzkowe ma nieprawidłową budowę, przez co utrudnia na przykład przeżuwanie i ssanie, powoduje wady wymowy i problemy z zaleganiem śliny.
Kliniczne wydłużenie koronny zęba
Zabieg przeprowadza się w przypadku, gdy dziąsło przykrywa zbyt dużą powierzchnię zęba, a polega on na usunięciu nadmiarowej ilości dziąsła.
Sterowana regeneracja kości
To zabieg stosowany w przypadku zaniku tkanki kostnej żuchwy lub szczęki, często wykonywany w ramach przygotowania do leczenia implantologicznego. Polega na wprowadzeniu w odpowiednie miejsce materiału kostnego lub kościozastępczego.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Zabieg ten jest przeprowadzany, jeśli korzenie zębów sięgają aż do dna zatoki szczękowej, przykrytej tylko śluzówką lub cienką kostną blaszką. W miejsce ubytku wprowadza się materiał kostny lub kościozastępczy.
Augmentacja tkanek miękkich
Inaczej odbudowa dziąsła. Polega na pobraniu tkanki miękkiej z podniebienia i wszczepieniu jej w miejsce rekonstruowanego dziąsła. Zabieg ten przeprowadzany jest często, by umożliwić pełną regenerację tkanek wokół implantu.
Kompleksowe leczenie chirurgiczne prowadzi:
Wojciech Frączak
Rafał Tymiński
Kamil Skaliński
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przeprowadzanych przez nas zabiegach chirurgicznych, odwiedź Stomatologię Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.
Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!
Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.
Opinie Pacjentów