Próchnica – wróg Twoich zębów

Stomatologia zachowawcza jest dziedziną, której zadaniem jest leczenie ubytków i zmian tkanek spowodowanych przez działanie próchnicy. Próchnica powstaje na skutek działania bakterii, które żyją w jamie ustnej. Gromadzą się one na płytce bakteryjnej i kamieniu nazębnym, który powstaje, gdy ulega ona mineralizacji. Płytka bakteryjna odkłada się na zębach w trakcie jedzenia. Można ją łatwo usunąć, myjąc dokładnie zęby, ale jeśli się tego nie zrobi, to wystarczy kilkanaście godzin, by na skutek działania substancji mineralnych zawartych w ślinie płytka stwardniała. Próchnica atakuje najpierw szkliwo, ale jeśli nie podejmie się na tym etapie leczenia, będzie się rozprzestrzeniać na głębsze tkanki zęba. Dlatego ważne jest rozpoczęcie leczenia zachowawczego na wczesnym etapie.

Bonding zębów Olsztyn

Na czym polega leczenie zachowawcze?

W jaki sposób leczy się ząb zaatakowany przez próchnicę? Leczenie polega na usunięciu zainfekowanej tkanki oraz uzupełnieniu jej ubytku. Niestety tkanki zęba nie regenerują się, dlatego ich braki wymagają wykonania odbudowy. W tym celu zakłada się odpowiednie wypełnienia stomatologiczne, zwane potocznie plombami.

 

Wypełnienia stomatologiczne w klinice Frączak

Kompozytowe wypełnienia światłoutwardzalne – kompozyt, z którego są wykonane, jest plastyczną substancją. Łatwo poddaje się kształtowaniu, dzięki czemu możemy dopasować idealnie wypełnienie do zęba. Jednocześnie materiał ten twardnieje pod wpływem światła emitowanego przez specjalną lampę. Gdy już nadamy mu odpowiedni kształt, naświetlamy go, dzięki czemu w krótkim czasie zyskuje docelową twardość – nie ma obaw, że wypełnienie odkształci się lub wypadnie. Dzięki zastosowaniu wypełnień światłoutwardzalnych Pacjent od razu po wyjściu z gabinetu może spożywać posiłki.

 

Wypełnienia z nanohybrydowego materiału kompozytowego – posiadają właściwości naturalnego szkliwa, odwzorowując je pod względem koloru, przezierności i współczynnika załamania światła. Kompozyt ten ma także właściwość fluorescencji – pochłania energię świetlną i wypromieniowuje ją jako światło, w sposób charakterystyczny dla naturalnych zębów. Wypełnienia z nanohybrydowego kompozytu nie zmieniają koloru, co pozwala uniknąć kontrastu między wypełnieniem a zębem, jaki z czasem może się pojawiać przy tradycyjnych plombach.

 

Wypełnienia inlay/onlay – w przypadku mocno zniszczonych koron zębowych stosujemy wkłady koronowe inlay i nakłady onlay, które wiernie rekonstruują koronę pod względem anatomicznym, z zachowaniem jej guzków i punktów stycznych. Inlay odtwarza przestrzenie żujące i stoki guzków, podczas gdy onlay odtwarza również szczyty guzków.

Przed
Po

Pani Agnieszka

W przypadku Pani Agnieszki zatroszczyliśmy się zarówno o zdrowie zębów, jak i o ich wygląd. Przeprowadziliśmy leczenie zachowawcze oraz kanałowe zębów, które tego wymagały, a żeby poprawić estetykę uzębienia, wykonaliśmy korony i licówki.

Przed
Po

Pani Helena

Na zębach Pani Heleny przeprowadziliśmy leczenie zachowawcze, a następnie dokonaliśmy korekty ich kształtu i koloru, wykorzystując do tego materiał kompozytowy (metoda flow injection).

Przed
Po

Pani Katarzyna

Pani Katarzyna odwiedziła nas, żeby poprawić estetykę swojego uśmiechu. Rozpoczęliśmy od przeprowadzenia leczenia zachowawczego oraz gabinetowej higienizacji. Następnie na zębach Pacjentki wykonaliśmy bonding metodą flow injection. Efekty mówią same za siebie.

Leczenie pod mikroskopem

Nasza klinika posiada nowoczesny mikroskop stomatologiczny. Stosujemy go nie tylko do diagnostyki i leczenia kanałowego, ale również właśnie w leczeniu zachowawczym. To urządzenie pozwala uzyskać nawet 25-krotne powiększenie obrazu miejsca zabiegowego, zapewniając także jego doświetlenie. Dzięki temu możemy przeprowadzać zabiegi z większą precyzją. A większa precyzja to większa skuteczność.

Dzięki mikroskopowi zawężamy też pole zabiegowe, ograniczając działania ściśle do tkanek zmienionych chorobowo. Pracujemy zatem z większym poszanowaniem tkanek, oszczędzając zdrowe części zęba.

W leczeniu zachowawczym precyzja zapewniana przez mikroskop jest też nieoceniona przy zakładaniu wypełnień – mogą być one szczelniejsze niż przy zabiegu bez powiększenia.

 

Kompleksowe leczenie zachowawcze prowadzi:

Aleksandra Frączak

Aleksandra Frączak

Doktor Aleksandra jest współzałożycielką oraz dyrektorem medycznym kliniki „Frączak Stomatologia Mikroskopowa”. Ukończyła z wyróżnieniem kierunek lekarsko- dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Zajmuje się wczesnodziecięcym leczeniem wad zgryzu dzieci. Indywidualnie i kompleksowo podchodzi do każdego problemu stomatologicznego. Ukończyła wiele kursów z zakresu ortodoncji, a także odbyła cykl szkoleń w Akademii Medycyny Estetycznej w renomowanej szkole Aesth Medic Trainings w Warszawie. Stale rozwija swoje umiejętności, co potwierdzają liczne certyfikaty.
dentysta dziecięcy Olsztyn

Katarzyna Dorochowicz

Doktor Katarzyna ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W naszym gabinecie zajmuje się leczeniem zachowawczym dorosłych i dzieci w tym również w sedacji. Na pierwszym miejscu zawsze stawia komfort pacjenta, dlatego wizyty u Doktor Katarzyny są przyjemnością. Swój wolny czas chętnie spędza aktywnie na pieszych wędrówkach i podróżowaniu.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak leczymy zęby z próchnicy, zapraszamy do kliniki Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

   

  Opinie Pacjentów

  Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
  Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl
   

  100%

  zadowolonych pacjentów

  2500

  wykonanych koron i mostów

  450

  założonych implantów

  19

  lat doświadczenia