Co musisz wiedzieć?

Protetyka jest działem stomatologii, który poświęcony jest odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych. Do uzupełnień protetycznych zaliczamy m.in. licówki, korony, mosty oraz różnego rodzaju protezy.

Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, a także odbudowa utraconych niegdyś tkanek uzębienia. W związku z powyższym omawiana dziedzina stomatologii wykorzystuje wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, radiologii, a także periodontologii i ortodoncji.

Zapisz się na wizytę!
implanty zębowe Olsztyn
implanty stomatologiczne Olsztyn

Protezy Olsztyn – leczenie protetyczne w klinice Frączak Stomatologia

Jeżeli szukasz dobrego dentysty w Olsztynie, który specjalizuje się w leczeniu protetycznym, to jesteś we właściwym miejscu. W naszej klinice stawiamy na nowoczesne metody leczenia i zadowolenie pacjentów.

Nowoczesne formy leczenia

Wszystkie protezy zębów tworzymy zgodnie z zasadami nowoczesnej protetyki. Wszelkie zabiegi protetyczne wykonywane w naszej klinice wykorzystują najnowocześniejsze metody. Dzięki temu macie pewność, że Wasze leczenie będzie przebiegać zgodnie z najnowszymi wytycznymi. To gwarancja poprawy estetyki uśmiechu.

Najnowocześniejszy sprzęt

W naszym gabinecie wykorzystujemy najnowszy sprzęt z najwyższej półki.

Wykwalifikowani lekarze

Każdy z zatrudnionych przez nas lekarzy ma wiedzę i bogate doświadczenie w dziedzinie, którą reprezentuje. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobry rękach.

Usługi protetyki stomatologicznej

Korony protetyczne

Zęby osłabione po leczeniu kanałowym lub z niewystarczającą ilością tkanek, by odbudować je zwykłą “plombą”, wymagają założenia korony protetycznej. Zabieg szlifowania zęba, czyli jego przygotowania przez zmniejszenie jego wymiarów, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc jest on bezbolesny. Następnie lekarz wykonuje cyfrowy skan uzębienia z oszlifowanym filarem oraz zdjęcie twarzy Pacjenta. Tak przygotowane materiały przekazane zostają do laboratorium techniki dentystycznej we Wrocławiu. Pacjentowi na czas przygotowania docelowej pracy zakłada się koronę tymczasową.

W naszym gabinecie możemy wykonać dla ciebie następujące rodzaje koron:

  • korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu,
  • korony porcelanowe na podbudowie z metalu.

 

Mosty protetyczne

Mosty są wykorzystywane do zastąpienia jednego lub większej ilości brakujących zębów. Są one mocowane do naturalnych zębów lub implantów między pustymi przestrzeniami, które powstały po utracie naturalnego zęba Pacjenta. Zęby te, zwane filarami, służą za punkty zakotwiczenia mostu. Mosty porcelanowe lub ceramiczne dopasowujemy do koloru naturalnych zębów Pacjenta.

 

Licówki porcelanowe

Licówki pozwalają zatuszować estetyczne niedoskonałości zębów w odcinku przednim. Przygotowanie zębów pod licówki tradycyjne wymaga oszlifowania zębów, jednak pozwala zachować zdecydowanie więcej tkanki, niż szlifowanie zębów pod korony. Licówki to porcelanowe, cieniutkie płytki na stałe mocowane do zębów. Zapewniają doskonały efekt estetyczny. Dzięki licówkom można zmienić kolor i kształt zęba.

Licówki są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zębów:

  • o stożkowatym kształcie,
  • mocno przebarwionych,
  • nierówno położonych w łuku,
  • zbyt małych lub zbyt dużych,
  • z diastemą.

Licówki porcelanowe są bardzo trwałe, podobnie jak ich kolor. Nie zmienia się nawet po latach normalnego jedzenia i picia, ponieważ porcelana odporna jest na przebarwienia. Licówki są więc odporne na barwniki pochodzące z kawy, herbaty, a nawet – zabarwienie pochodzące z palenia papierosów.

 

Jak licówki poprawiają estetykę uzębienia?

Porcelana, z której wykonujemy licówki, doskonale odwzorowuje wygląd naturalnego szkliwa – chodzi tu nie tylko o jej odcień, ale również o sposób, w jaki odbija światło. To trwały materiał, wytrzymały nie tylko na mechaniczne uszkodzenia, ale też odporny na przebarwienia – i takie też są wykonane z niego licówki. Dzięki tym właściwościom charakteryzują się długą żywotnością, zachowując dobrą estetykę nawet przez 20 lat.

Licówki pozwalają na zmianę koloru koron zębowych, zamaskowanie uszkodzeń szkliwa, wyrównanie braku symetrii między obiema stronami łuku zębowego, zmniejszenie zbyt szerokich przerw między poszczególnymi zębami oraz nadbudowanie brakujących fragmentów zębów w przypadku niewielkich ukruszeń.

 

Jak licówki poprawiają estetykę uzębienia?

Pierwszym krokiem jest konsultacja oraz diagnostyka. Przeprowadza się u Pacjenta przegląd stomatologiczny oraz wywiad lekarski, czyli rozmowę będącą wymianą informacji między lekarzem a Pacjentem. W ten sposób lekarz sprawdza stan jamy ustnej, stwierdza obecność ewentualnych przeciwwskazań, poznaje potrzeby i oczekiwania Pacjenta, dobiera odpowiedni kształt i kolor licówek oraz przygotowuje plan leczenia.

Następny etap to przygotowanie zębów pod licówki. Obejmuje ono leczenie zębów z próchnicą (jeśli takie są), przeprowadzanie gabinetowej higienizacji oraz oszlifowanie powierzchni zębów – najczęściej trzeba usunąć około milimetra szkliwa, żeby licówki były dobrze wpasowane w zęby i nie uwypuklały ich. To bezbolesna i minimalnie inwazyjna procedura.

Następnie wykonujemy skan uzębienia. Na jego podstawie w laboratorium protetycznym technik przygotowuje licówki idealnie dopasowane do zębów Pacjenta. Tworzy się je, napalając kolejno warstwy porcelany lub wycinając zaprojektowane kształty z gotowych bloczków ceramicznych.

Gdy licówki są gotowe, wykonujemy ich próbne cementowanie. Pozwala ono ocenić Pacjentowi i lekarzowi, czy dobrze spełniają swoje zadanie, czy też jednak wymagają wprowadzenia pewnych poprawek.

Ostatni krok to zamocowanie licówek na stałe. W tym celu rozprowadzamy po powierzchni zębów specjalny cement, a po przyłożeniu licówek przeprowadzamy naświetlanie lampą, powodując częściową polimeryzację.

 

Protezy zębowe

Protezy zębów uzupełniają braki zębowe. W naszej ofercie znajdziesz następujące rodzaje protez:

  • protezy akrylowe – to najtańszy rodzaj. Są wykonane z akrylu imitującego dziąsła i zęby. W jamie ustnej utrzymują się dzięki cienkiej warstwie śliny między błonami śluzowymi a samą protezą,
  • protezy szkieletowe – w tym przypadku akrylowe elementy są osadzone na metalowym szkielecie. Takie protezy posiadają elementy podpierające, co zapewnia im większą stabilność. Mają też mniejsze rozmiary, dzięki czemu dają większy komfort użytkowania. W tym rozwiązaniu siły żucia są przenoszone w bardziej fizjologiczny sposób,
  • protezy acetalowe – są wykonane z termoplastycznego, półelastycznego materiału, dzięki czemu mają dużą odporność na zginanie i uszkodzenia. Klamry protezy są wykonane z acetalu, który można odpowiednio dopasować do koloru zębów,
  • protezy teleskopowe – są mocowane na oszlifowanych zębach z wykorzystaniem systemu podwójnych koron, z których jedną cementuje się do zęba, a druga jest mocowana do elementów protezy,
  • protezy na implantach – mogą być przykręcane na stałe lub wyjmowane. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne ograniczenie pola protezy (mniejsza ilość akrylu, wolne podniebienie w szczęce), jest ona też znacznie bardziej stabilna, co zdecydowanie poprawia komfort Pacjenta podczas użytkowania protezy. Takie rozwiązanie ułatwia także higienę jamy ustnej.

 

Czym wyróżnia się proteza na implantach?

Od innych rodzajów protez zębowych proteza na implantach różni się sposobem mocowania. Jest to stała proteza, którą mocuje się w jamie ustnej za pomocą implantów – niewielkich tytanowych elementów, które są wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki. Tytan to materiał biokompatybilny, dlatego organizm nie traktuje go jak ciała obcego. Dzięki temu implanty integrują się z tkanką kostną (to proces osteointegracji), a to sprawia, że przejmują funkcje naturalnych korzeni zębowych, stając się stabilną podstawą pod protezę.

Protezy na implantach są obecnie najnowocześniejszym rodzajem uzupełnień protetycznych. Stosuje się je w przypadku rozległych braków zębowych, a także bezzębia. Dlaczego to takie dobre rozwiązanie?

 

Zalety protez na implantach

Stabilność – umocowanie na implantach pozwala uzyskać stabilność, której żadne inne protezy nie mogą zapewnić. A to oczywiście oznacza nieporównywalnie większy komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Proteza na implantach nie przemieszcza się w jamie ustnej ani – tym bardziej – nie wypada z niej podczas mówienia, śmiechu czy kichania, jak to niestety może się zdarzyć w przypadku innych protez. Nie grozi też zadławieniem.

Pełna funkcjonalność jamy ustnej – inne protezy przywracają funkcjonalność jamy ustnej jedynie częściowo. Korzystając z nich trzeba więc zrezygnować z niektórych twardych pokarmów, takich jak orzechy. Z protezami na implantach jest inaczej. Przywracają one pełną funkcjonalność jamy ustnej. Nie trzeba odmawiać sobie żadnych pokarmów. Można też w pełni cieszyć się ich smakiem, ponieważ protezy na implantach nie posiadają części podniebiennej, która w innych protezach blokuje receptory smakowe znajdujące się na podniebieniu.

Przenoszenie sił żucia na kość – proteza na implantach ma dobroczynne działanie również dla tkanki kostnej. Mocowanie na implantach sprawia, że siły żucia są w fizjologiczny sposób przenoszone na kość. Dzięki temu tkanka kostna odzyskuje swoje naturalne obciążenie, a proces jej zaniku zostaje spowolniony.

Nie trzeba każdego zęba zastępować implantem – wśród protez na implantach stosowane jest rozwiązanie, w którym wystarczy użyć zaledwie czterech implantów, aby odbudować cały łuk zębowy. Ograniczenie liczby implantów potrzebnych do zrekonstruowania łuku wpływa na mniejszą inwazyjność zabiegu, jego szybszy przebieg oraz krótszy okres rekonwalescencji.

Natychmiastowy efekt – wspomniana proteza na czterech implantach ma też tę zaletę, że od razu w dniu zabiegu Pacjent może już korzystać z nowych zębów. Wprawdzie na zamocowanie docelowej protezy trzeba poczekać, aż wygoją się tkanki po zabiegu, a implanty zintegrują z kością, ale już w dniu zabiegu mocowana jest w pełni funkcjonalna proteza tymczasowa.

 

Leczenie krok po kroku

1. Konsultacja – leczenie zaczyna się od wizyty konsultacyjnej. Służy ona ocenie stanu jamy ustnej Pacjenta, jej warunków anatomicznych, przeprowadzeniu potrzebnej diagnostyki, a także poznaniu dzięki wywiadowi lekarskiemu potrzeb i oczekiwań Pacjenta. Wszystkie te dane zostają uwzględnione w planie leczenia.

2. Skan wewnątrzustny – wykonujemy cyfrowe wyciski uzębienia, które posłużą do wykonania protezy ściśle dopasowanej do warunków anatomicznych Pacjenta.

3. Implantacja – najważniejszy moment to wszczepienie implantów, bezbolesne i precyzyjne.

4. Okres gojenia – teraz trzeba odczekać kilka miesięcy, aby zagoiły się tkanki, a implanty zintegrowały z kością.

5. Zamocowanie protezy – jeżeli proces gojenia i osteointegracji przebiegł bez zakłóceń, mocujemy na stałe docelową protezę.

6. Wizyty kontrolne – podczas użytkowania protezy wskazane są regularne wizyty w gabinecie w celach kontrolnych i higienizacyjnych.

Kompleksowe leczenie protetyczne prowadzi:

Wojciech Frączak

Wojciech Frączak

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Swoje doświadczenie opiera na licznych kursach i wieloletniej praktyce zdobytej w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Ukończył Curriculum Implantologiczne DSI. W gabinecie zajmuje się leczeniem kanałowym w powiększeniu mikroskopu, chirurgią wraz z implantacją, protetyką.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych uzupełnieniach protetycznych, zapraszamy do Stomatologia Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

     

    Opinie Pacjentów

    Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
    Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl

    100%

    zadowolonych pacjentów

    2500

    wykonanych koron i mostów

    450

    założonych implantów

    19

    lat doświadczenia