Co musisz wiedzieć?

Protetyka jest działem stomatologii, który poświęcony jest odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych. Do uzupełnień protetycznych zaliczamy m.in. licówki, korony, mosty oraz różnego rodzaju protezy.

Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, a także odbudowa utraconych niegdyś tkanek uzębienia. W związku z powyższym omawiana dziedzina stomatologii wykorzystuje wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, radiologii, a także periodontologii i ortodoncji.

Zapisz się na wizytę!

Protezy Olsztyn – leczenie protetyczne w klinice Frączak Stomatologia

Jeżeli szukasz dobrego dentysty w Olsztynie, który specjalizuje się w leczeniu protetycznym, to jesteś we właściwym miejscu. W naszej klinice stawiamy na nowoczesne metody leczenia i zadowolenie pacjentów.

Nowoczesne formy leczenia

Wszystkie protezy zębów tworzymy zgodnie z zasadami nowoczesnej protetyki. Wszelkie zabiegi protetyczne wykonywane w naszej klinice wykorzystują najnowocześniejsze metody. Dzięki temu macie pewność, że Wasze leczenie będzie przebiegać zgodnie z najnowszymi wytycznymi. To gwarancja poprawy estetyki uśmiechu.

Najnowocześniejszy sprzęt

W naszym gabinecie wykorzystujemy najnowszy sprzęt z najwyższej półki.

Wykwalifikowani lekarze

Każdy z zatrudnionych przez nas lekarzy ma wiedzę i bogate doświadczenie w dziedzinie, którą reprezentuje. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobry rękach.

Usługi protetyki stomatologicznej

Korony protetyczne

Zęby osłabione po leczeniu kanałowym lub z niewystarczającą ilością tkanek, by odbudować je zwykłą “plombą”, wymagają założenia korony protetycznej. Zabieg szlifowania zęba, czyli jego przygotowania przez zmniejszenie jego wymiarów, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc jest on bezbolesny. Następnie lekarz wykonuje cyfrowy skan uzębienia z oszlifowanym filarem oraz zdjęcie twarzy Pacjenta. Tak przygotowane materiały przekazane zostają do laboratorium techniki dentystycznej we Wrocławiu. Pacjentowi na czas przygotowania docelowej pracy zakłada się koronę tymczasową.

W naszym gabinecie możemy wykonać dla ciebie następujące rodzaje koron:

 • korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu,
 • korony porcelanowe na podbudowie z metalu.

 

Mosty protetyczne

Mosty są wykorzystywane do zastąpienia jednego lub większej ilości brakujących zębów. Są one mocowane do naturalnych zębów lub implantów między pustymi przestrzeniami, które powstały po utracie naturalnego zęba Pacjenta. Zęby te, zwane filarami, służą za punkty zakotwiczenia mostu. Mosty porcelanowe lub ceramiczne dopasowujemy do koloru naturalnych zębów Pacjenta.

 

Licówki porcelanowe

Licówki pozwalają zatuszować estetyczne niedoskonałości zębów w odcinku przednim. Przygotowanie zębów pod licówki tradycyjne wymaga oszlifowania zębów, jednak pozwala zachować zdecydowanie więcej tkanki, niż szlifowanie zębów pod korony. Licówki to porcelanowe, cieniutkie płytki na stałe mocowane do zębów. Zapewniają doskonały efekt estetyczny. Dzięki licówkom można zmienić kolor i kształt zęba.

Licówki są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zębów:

 • o stożkowatym kształcie,
 • mocno przebarwionych,
 • nierówno położonych w łuku,
 • zbyt małych lub zbyt dużych,
 • z diastemą.

Licówki porcelanowe są bardzo trwałe, podobnie jak ich kolor. Nie zmienia się nawet po latach normalnego jedzenia i picia, ponieważ porcelana odporna jest na przebarwienia. Licówki są więc odporne na barwniki pochodzące z kawy, herbaty, a nawet – zabarwienie pochodzące z palenia papierosów.

 

Protezy zębowe

Protezy zębów uzupełniają braki zębowe. W naszej ofercie znajdziesz następujące rodzaje protez:

 • protezy akrylowe – to najtańszy rodzaj. Są wykonane z akrylu imitującego dziąsła i zęby. W jamie ustnej utrzymują się dzięki cienkiej warstwie śliny między błonami śluzowymi a samą protezą,
 • protezy szkieletowe – w tym przypadku akrylowe elementy są osadzone na metalowym szkielecie. Takie protezy posiadają elementy podpierające, co zapewnia im większą stabilność. Mają też mniejsze rozmiary, dzięki czemu dają większy komfort użytkowania. W tym rozwiązaniu siły żucia są przenoszone w bardziej fizjologiczny sposób,
 • protezy acetalowe – są wykonane z termoplastycznego, półelastycznego materiału, dzięki czemu mają dużą odporność na zginanie i uszkodzenia. Klamry protezy są wykonane z acetalu, który można odpowiednio dopasować do koloru zębów,
 • protezy teleskopowe – są mocowane na oszlifowanych zębach z wykorzystaniem systemu podwójnych koron, z których jedną cementuje się do zęba, a druga jest mocowana do elementów protezy,
 • protezy na implantach – mogą być przykręcane na stałe lub wyjmowane. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne ograniczenie pola protezy (mniejsza ilość akrylu, wolne podniebienie w szczęce), jest ona też znacznie bardziej stabilna, co zdecydowanie poprawia komfort Pacjenta podczas użytkowania protezy. Takie rozwiązanie ułatwia także higienę jamy ustnej.

 

Kompleksowe leczenie protetyczne prowadzi:

Wojciech Frączak -

Wojciech Frączak

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Swoje doświadczenie opiera na licznych kursach i wieloletniej praktyce zdobytej w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Ukończył Curriculum Implantologiczne DSI. W gabinecie zajmuje się leczeniem kanałowym w powiększeniu mikroskopu, chirurgią wraz z implantacją, protetyką.
Damian Górka -

Damian Górka

Doktor Damian ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie piastował urząd prezesa białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Stomatologia jest jego wielką pasją, którą nieustannie rozwija poszerzając swoją wiedzę. W naszym gabinecie Doktor Damian zajmuje się wysoko estetycznym leczeniem zachowawczym, protetycznym i endodontycznym. Wolny czas lubi spędzać na siłowni oraz w kuchni, najczęściej w towarzystwie ulubionej muzyki.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych uzupełnieniach protetycznych, zapraszamy do Stomatologia Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

   

  Opinie Pacjentów

  Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
  Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl

  100%

  zadowolonych pacjentów

  2500

  wykonanych koron i mostów

  450

  założonych implantów

  19

  lat doświadczenia