Jak krok po kroku przebiega leczenie kanałowe?

Jak krok po kroku przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku infekcji i chorób miazgi, a także zmian zapalnych tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. W wielu przypadkach jest ono jedyną możliwością uratowania zęba. W jaki sposób przebiega leczenie kanałowe?

Prześledźmy po kolei jego etapy.

Konsultacja i diagnostyka

W leczeniu stomatologicznym pierwszym krokiem zwykle jest konsultacja lekarska i diagnostyka. Nie inaczej jest w przypadku leczenia kanałowego. Konsultacja służy ocenie sytuacji w jamie ustnej. Obejmuje także wywiad lekarski, który pozwala lekarzowi poznać indywidualne uwarunkowania Pacjenta, w tym ewentualne przeciwwskazania do określonych zabiegów lub metod ich przeprowadzenia, a także jego potrzeby i oczekiwania związane z leczeniem.

Jeśli chodzi o diagnostykę, to opiera się ona przede wszystkim na badaniu RTG. Rentgenowskie zdjęcie umożliwia wykrycie zmian zapalnych okołowierzchołkowych korzeni, które świadczą, że ząb jest martwy, a także pozwala na rzetelną ocenę stanu innych tkanek zęba i dokładne zapoznanie się z budową jego kanałów korzeniowych. Tomografia CBCT jest tu szczególnie pomocna – trójwymiarowe obrazowanie pozwala na dokładne przyjrzenie się zębowi z każdej strony.

Na podstawie danych uzyskanych dzięki konsultacji i diagnostyce lekarz planuje leczenie w taki sposób, by było w pełni skuteczne, a przy tym bezpieczne dla Pacjenta.

Przygotowania

Zanim lekarz otworzy koronę zęba, czyni pewne przygotowania dla bezpieczeństwa i komfortu Pacjenta. Podaje znieczulenie, a ząb zabezpiecza koferdamem – gumową błoną, która izoluje pole zabiegowe od reszty jamy ustnej, chroniąc w ten sposób ząb przed przedostawaniem się bakterii oraz dziąsła przed drażniącym działaniem płynów do dezynfekcji kanałów.

Usunięcie miazgi

Gdy wszystko jest odpowiednio przygotowane, lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza zęba, otwierając jego komorę. Następnie usuwa miazgę, która się tam znajduje, oraz lokalizuje ujścia kanałów korzeniowych, aby z nich również usunąć miazgę.

Opracowanie kanałów korzeniowych

Ten etap polega na tym, że kanały są odrobinę poszerzane przy użyciu odpowiednich narzędzi endodontycznych (stosujemy do tego celu nowoczesny mikrosilnik), dokładnie oczyszczane oraz odkażane. Kanały korzeniowe muszą być całkowicie wolne od bakterii i zanieczyszczeń, takich jak opiłki powstałe przy poszerzaniu kanału. Opisane wyżej procedury przeprowadzamy przy użyciu nowoczesnego mikroskopu stomatologicznego, który zwiększa precyzję zabiegu, a tym samym jego skuteczność.

Wypełnienie kanałów

Po opracowaniu i oczyszczeniu kanałów wypełniamy je na ciepło ciekłą gutaperką. To biozgodny materiał na bazie naturalnego kauczuku – jest więc w pełni tolerowany przez organizm, nie wywołuje alergii i nie podrażnia tkanek okołowierzchołkowych. Istotne znaczenie ma też to, że gutaperki nie rozpuszczają płyny tkankowe, takie jak ślina, i nie wpływa ona na kolor zęba.

Odbudowa zęba

Na koniec trzeba jeszcze odbudować koronę zęba. W zależności od stopnia jej zniszczenia robimy to za pomocą wypełnienia lub korony protetycznej. Warto dodać, że zastosowanie mikroskopu pozwala nam na szczelniejsze dopasowanie wypełnienia.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, zapraszamy do Stomatologii Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

implanty zębowe Olsztyn