Korony cyrkonowe – dlaczego są coraz popularniejsze w protetyce stomatologicznej?

Opuchlizna po wstawieniu implantu

Jakie materiały stomatologiczne służą do wykonywania koron protetycznych? Czym na ich tle odróżnia się tlenek cyrkonu? Co kryje się za rosnącą popularnością koron cyrkonowych?
 
 

Jaki jest cel koron protetycznych?

Korona protetyczna służy do odtworzenia naturalnej korony zębowej, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Stosuje się ją do odbudowy mocno zniszczonego zęba lub uzupełnienia zęba brakującego – w tym drugim przypadku korona protetyczna jest mocowana na implancie wszczepionym w kość żuchwy lub szczęki.
 
Protetyka stomatologiczna stosuje korony protetyczne wykonane z różnych materiałów. W naszym gabinecie wykonujemy korony:

  • na metalowej podbudowie – z porcelany napalanej na szkielecie z metalu,
  • pełnoceramiczne – w całości wykonane z napalanej warstwowo porcelany,
  • cyrkonowe – z porcelany napalanej na podbudowie z cyrkonu.

W ostatnich latach można zauważyć rosnącą popularność koron cyrkonowych. Dlaczego tak się dzieje? Oczywiście wynika to z tego, że cyrkon odznacza się pewnymi zaletami przewyższającymi właściwości, jakie mają inne materiały stomatologiczne. Na czym polega przewaga koron cyrkonowych?
 
 

Wytrzymałość

Tlenek cyrkonu, z którego wykonywane są korony cyrkonowe, to tworzywo odznaczające się wyjątkową wytrzymałością. Jego odporność na czynniki zewnętrzne nawet w ekstremalnych sytuacjach sprawia, że z powodzeniem znajduje zastosowanie w medycynie, na przykład w konstrukcji sztucznych stawów biodrowych. Zastosowanie cyrkonu w koronach protetycznych zapewnia im dużą trwałość – lepiej znoszą mechaniczne urazy i są odporniejsze na ścieranie. Dzięki temu korony mogą w nienagannym stanie służyć przez długie lata.
 
Cyrkon jest również doskonałym izolatorem i wytrzymuje skrajne temperatury, dlatego wykorzystuje się go również w powłokach termicznych wahadłowców. Zastosowany w koronach zapewnia im dobrą tolerancję zarówno gorących, jak i zimnych potraw i napojów.
 
 

Estetyka

Korony protetyczne muszą nie tylko spełniać w jamie ustnej funkcje naturalnych koron, ale też dobrze odzwierciedlać ich wygląd. W porównaniu do innych rodzajów koron, to właśnie cyrkonowe zapewniają najbardziej naturalny efekt wizualny. Sposób, w jaki się je wykonuje, pozwala nadać im strukturę odwzorowującą naturalne tkanki zęba. Na cyrkonowym szkielecie napala się warstwowo porcelanę. Jej pierwsza warstwa imituje zębinę, druga odzwierciedla szkliwo, a trzecia nadaje koronie charakterystyczny dla prawdziwego zęba połysk.
 
Cyrkonową koronę można idealnie dopasować kolorystycznie do naturalnych tkanek zęba. Również jej przezierność i sposób, w jaki odbija się i załamuje na niej światło, jest taki sam jak w przypadku naturalnych koron zębowych.
 
Z biegiem lat może dochodzić do obniżenia linii dziąseł. Wówczas w przypadku koron na metalowej podbudowie może pojawić się efekt zasinienia w formie charakterystycznej szarej linii przy dziąśle. To oczywiście w pewnym stopniu obniża estetykę uśmiechu. W przypadku koron cyrkonowych nie trzeba się tego obawiać. Są jednobarwne, dlatego nawet przy cofnięciu linii dziąseł efekt zasinienia nie występuje. Efekt estetyczny pozostaje naturalny przez wiele lat.
 
 

Inne zalety koron cyrkonowych

Korony cyrkonowe mają jeszcze inne atuty. Między innymi:

  • biozgodność – tlenek cyrkonu nie powoduje alergii ani reakcji zapalnych ze strony dziąseł,
  • mała przyczepność płytki bakteryjnej,
  • bakteriostatyczność – minimalizuje ryzyko pojawienia się próchnicy pod koroną,
  • dobre przyleganie do zęba, wysoka szczelność korony,

 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wykonywanych przez nas koronach, zapraszamy do Stomatologii Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

dentysta Olsztyn