Proteza na implantach – czy jest to bezpieczna metoda odbudowy uzębienia?

Proteza na implantach

W dzisiejszym wpisie poruszymy temat bezpieczeństwa protez na implantach. Odpowiemy na pytania, czy implantacja oraz późniejsze użytkowanie protezy wiążą się z jakimiś zagrożeniami.
 
 

Proteza na implantach – co warto wiedzieć?

Nowoczesna stomatologia dysponuje wyjątkowo skutecznymi metodami na rekonstrukcję uśmiechu. Odbudowa uzębienia za pomocą implantów to sposób, który przynosi najlepsze rezultaty. Implanty to niewielkie metalowe elementy o gwintowanej powierzchni. Są wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki. Integrują się z nią i w ten sposób stają się podstawą pod protezę.
 
Proteza na implantach ma większą stabilność niż inne rodzaje uzupełnień protetycznych. Przywraca pełną funkcjonalność jamy ustnej, dzięki czemu można bez problemów gryźć nawet twarde pokarmy. Co więcej, pozwala w pełni cieszyć się ich smakiem, ponieważ nie posiada części podniebiennej, która w tradycyjnych protezach blokuje część receptorów smakowych.
 
Jakie są koszty związane z implantacją i odbudową uzębienia? W Stomatologii Frączak wszczepienie implantu kosztuje od 3000 zł. Jego późniejsze odsłonięcie i założenie śruby gojącej to koszt od 300 zł. Ceny protez zaczynają się u nas od 2400 zł.
 
 

Czy proteza na implantach jest bezpieczna?

Proteza na implantach to bezpieczne rozwiązanie. Mimo że implantacja jest inwazyjnym zabiegiem, przeprowadzana jest w taki sposób, by nie naruszyć istotnych struktur jamy ustnej i nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia Pacjenta. To między innymi dlatego zabieg jest poprzedzony szczegółową diagnostyką. Tomografia komputerowa CBCT pozwala dokładnie zapoznać się z warunkami anatomicznymi Pacjenta i zaplanować rozmieszczenie implantów w taki sposób, by ominąć nerwy.
 
Również samo bezpieczeństwo implantów nie budzi żadnych wątpliwości. Są one wykonane z tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym. W praktyce oznacza to, że wykazuje zgodność z naturalnymi tkankami ludzkiego organizmu i nie jest przez niego traktowany jak ciało obce. To właśnie dlatego organizm nie odrzuca implantów, a także nie powodują one reakcji alergicznych ani zapalenia tkanek.
 
Kiedy mowa o bezpieczeństwie protezy, nie można nie wspomnieć o korzyściach, jakie wynikają z zamocowania na implantach. Ten sposób mocowania sprawia, że użytkowanie protezy jest bezpieczniejsze niż w przypadku niektórych innych uzupełnień protetycznych. Proteza na implantach jest bardziej stabilna – nie przemieszcza się w jamie ustnej, nie występuje więc ryzyko zadławienia.
&nbsp
Takie protezy są także bezpieczniejsze dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ przenoszą siły żucia na kość. To sprawia, że tkanka kostna jest odpowiednio obciążana, dzięki czemu spowolniony zostaje proces jej zaniku.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezach na implantach, zapraszamy do Stomatologii Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.