Dlaczego braki zębowe należy uzupełniać?

Braki w uzębieniu wiążą się z niekorzystnymi konsekwencjami. Nawet brak pojedynczego zęba odbija się niekorzystnie na stanie jamy ustnej. Zaburzony zostaje rozkład sił narządu żucia – dochodzi do przeciążeń, wad zgryzu i zaburzeń okluzji. Zęby mogą stać się rozchwiane, przemieszczać się, a ostatecznie może dochodzić nawet do ich utraty. Gdy brakuje zęba, kość traci w tym miejscu swoje naturalne obciążenie. Z tego powodu zaczyna ulegać stopniowemu zanikowi. Dlatego nawet jeden brakujący ząb powinno się uzupełnić.

chirurgiczne usuwanie zęba Olsztyn

Do odbudowy uzębienia posługujemy się pracami protetycznymi. Należą do nich korony i mosty. Czym różnią się te dwa rozwiązania?

Korony protetyczne

Korona protetyczna rekonstruuje naturalną koronę zębową, czyli tę część zęba, która jest widoczna nad powierzchnią dziąsła. Znajduje zastosowanie, gdy potrzebna jest odbudowa mocno zniszczonego zęba, czyli zachowało się niewiele jego tkanek własnych. Korona protetyczna pozwala zrekonstruować ząb tak, by wyglądał on naturalnie i spełniał swoje funkcje. Jednocześnie zabezpiecza ząb przed próchnicą i urazami mechanicznymi.

Koronę protetyczną stosuje się też w przypadku brakującego pojedynczego zęba. Wówczas jest ona mocowana na implancie. Wszczepiany w kość żuchwy lub szczęki element z biozgodnego materiału integruje się z tkanką kostną, dzięki czemu przejmuje funkcje naturalnego korzenia zębowego i staje się stabilną podstawą dla korony.

 

Mosty protetyczne

Tak jak korona pozwala odbudować pojedynczy ząb, tak most protetyczny służy do uzupełniania bardziej rozległych braków, obejmujących kilka sąsiadujących ze sobą zębów. Praca protetyczna tego typu składa się z koron osadzonych na filarach (tę rolę pełnią implanty lub oszlifowane zęby własne pacjenta) oraz znajdującego się pomiędzy nimi przęsła, złożonego z połączonych koron. Korony tworzące przęsło, stykając się bezpośrednio z dziąsłem, wypełniają lukę w uzębieniu.

Przed
Po

Pan Arek

Pan Arek nie był zadowolony z wyglądu swoich zębów. Poprawiliśmy ich estetykę, wykonując odbudowę zębów bocznych. Zastosowaliśmy też nakłady koronowe onlay w celu podniesienie zwarcia, a także korony metaloceramiczne. Teraz uśmiech Pana Arka prezentuje się zupełnie inaczej.

Przed
Po

Pani Ilona

Ze względu na problemy zdrowotne z przyzębiem przeprowadziliśmy u Pani Ilony higienizację oraz leczenie periodontologiczne. Na zakończenie leczenia uzupełniliśmy uzębienie Pacjentki za pomocą pełnoceramicznych mostów.

Przed
Po

Pani Agnieszka

W przypadku Pani Agnieszki zatroszczyliśmy się zarówno o zdrowie zębów, jak i o ich wygląd. Przeprowadziliśmy leczenie zachowawcze oraz kanałowe zębów, które tego wymagały, a żeby poprawić estetykę uzębienia, wykonaliśmy korony i licówki.

Rodzaje koron i mostów w Stomatologia Frączak

Korony i mosty pełnoceramiczne – w całości wykonane z napalanej warstwowo porcelany. Odznaczają się doskonałą estetyką, odwzorowując naturalne zęby pod względem kształtu, koloru, a nawet współczynnika załamania światła. Porcelana jest materiałem nie tylko wytrzymałym na mechaniczne urazy, ale też odpornym na przebarwienia, dzięki czemu wykonane z niej uzupełnienia przez długi czas mogą dobrze pełnić swoją rolę.

Korony i mosty cyrkonowe – wykonuje się je, napalając porcelanę na podbudowie z cyrkonu, który jest materiałem o dużej twardości. Jego użycie zapewnia koronom i mostom długą żywotność. Cyrkon to materiał biozgodny, jest więc tolerowany przez organizm i nie wywołuje reakcji alergicznych.

 

KOMPLEKSOWE LECZENIE PROTETYCZNE PROWADZI:

Wojciech Frączak

Wojciech Frączak

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Swoje doświadczenie opiera na licznych kursach i wieloletniej praktyce zdobytej w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Ukończył Curriculum Implantologiczne DSI. W gabinecie zajmuje się leczeniem kanałowym w powiększeniu mikroskopu, chirurgią wraz z implantacją, protetyką.
Damian Górka

Damian Górka

Doktor Damian ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie piastował urząd prezesa białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Stomatologia jest jego wielką pasją, którą nieustannie rozwija poszerzając swoją wiedzę. W naszym gabinecie Doktor Damian zajmuje się wysoko estetycznym leczeniem zachowawczym, protetycznym i endodontycznym. Wolny czas lubi spędzać na siłowni oraz w kuchni, najczęściej w towarzystwie ulubionej muzyki.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o koronach i mostach protetycznych, odwiedź Stomatologię Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację!

Nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie celem doboru dogodnego terminu wizyty.

   

  Opinie Pacjentów

  Zobacz, co nasi Pacjenci mówią o usługach Frączak Stomatologia. Jesteśmy dumni z zapewniania wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Przeczytaj poniższe opinie i dołącz do zadowolonych Pacjentów!
  Wojciech Frączak - ZnanyLekarz.pl
   

  100%

  zadowolonych pacjentów

  2500

  wykonanych koron i mostów

  450

  założonych implantów

  19

  lat doświadczenia