Wizyta adaptacyjna w stomatologii dziecięcej

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna – w jakim celu jest przeprowadzana i w jaki sposób przebiega? Dlaczego jest taka ważna dla najmłodszych Pacjentów?

Czym jest wizyta adaptacyjna?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna być wizytą adaptacyjną. Nie przeprowadza się podczas niej żadnych zabiegów. Odbywa się ją w celu zapoznawczym. Dziecko poznaje gabinet w przyjaznej atmosferze, a także dowiaduje się, dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne i jak powinno się to robić.

Dlaczego warto umówić dziecko na wizytę adaptacyjną?

Prędzej czy później nadejdzie pora, gdy dziecko będzie musiało odwiedzić dentystę. Niestety wielu rodziców przyprowadza swoje pociechy do gabinetu dopiero wtedy, gdy wystąpi u nich jakiś problem z zębami i trzeba podjąć leczenie. Takie podejście jest błędem, ponieważ w tym przypadku zachodzi ryzyko, że wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie później przez dziecko kojarzona z negatywnymi doświadczeniami, takimi jak ból zęba i stres związany ze znalezieniem się w nowej dla siebie sytuacji.

A trzeba tu zaznaczyć, że to właśnie takie pierwsze doświadczenia najmocniej zapisują się w pamięci, pozostawiając trwały ślad w psychice dziecka. Jeśli więc pierwsza wizyta u dentysty będzie kojarzyć się dziecku negatywnie, to prawdopodobnie w późniejszym życiu – nawet już dorosłym – będzie się ono obawiało leczenia stomatologicznego i starało go unikać. Obawa przed dentystą może niekiedy przybrać nawet formę dentofobii. W tym stanie paniczny lęk może być wywołany nawet przez tak niepozorne czynniki jak dźwięk dentystycznych narzędzi czy choćby tylko sam zapach środków dezynfekujących używanych w gabinecie. Oczywiście na skutki nie trzeba długo czekać – unikanie dentysty za wszelką cenę przynosi złe efekty dla zdrowia zębów i jamy ustnej.

Wizyta adaptacyjna jest właśnie po to, żeby temu zapobiec. Ten pierwszy kontakt z gabinetem powinien być bezstresowy. Dlatego należy ją przeprowadzić wtedy, gdy dziecku nic nie dolega. Celem tej wizyty jest także przekazanie dziecku wiedzy o prawidłowej profilaktyce i higienie jamy ustnej.

 

Jak przebiega wizyta adaptacyjna?

Na wizytę adaptacyjną najlepiej przyjść z dzieckiem, zanim ukończy ono drugi rok życia. Jest już wtedy na tyle rozwinięte, by nawiązać świadomą współpracę z lekarzem, a jednocześnie w tym wieku zazwyczaj nie pojawiają się jeszcze znaczące problemy ze zdrowiem zębów i jamy ustnej.

Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko zapoznaje się z gabinetem w przyjaznej atmosferze. Mamy przytulne wnętrza, które sprzyjają stworzeniu komfortowego nastroju, a także nagrody dla dzielnych małych Pacjentów.

Dentysta opowiada o swojej pracy, prezentuje narzędzia stomatologiczne, wyjaśnia do czego służą, odpowiada na pytania dziecka. Wyjaśnia też znaczenie higieny jamy ustnej – instruuje w tym względzie nie tylko dziecko, ale i rodziców, bo to od nich zależy dopilnowanie tej sprawy.

Wizytę adaptacyjną warto zakończyć badaniem jamy ustnej dziecka, które pozwala wykryć wczesne zmiany próchnicze i inne problemy, zanim osiągną bardziej rozwinięte stadium. Ale nie przeprowadzamy żadnego badania na siłę – zależy to od współpracy dziecka.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wizycie adaptacyjnej, zapraszamy do Stomatologii Frączak. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 798 752 067 lub wypełniając formularz.

implanty zębowe Olsztyn